Return to class index.
Goto previous class M50, next class M60, classes on course 5: M16
Splits for course 5

Results for Class M55
Length 4.6km, 145m climb, 23 controls (course 5)

  1  Tim Tett                 SYO     39:01   8.5 m/km
  2  Martin Bagness           WAROC   40:31   8.8
  3  Mike Johnson             SROC    41:04   8.9
  4  Nicholas Lightfoot       SYO     44:11   9.6
  5  Mike Pedley              EPOC    48:33  10.6
     --- Championship time ---        48:46
  6  Keith Tonkin             GO      49:04  10.7
  7  Jonathan Emberton        EPOC    49:13  10.7
     --- Gold time ---                50:15
  8  Nick Campbell            DEE     53:44  11.7
  9  Steve Smirthwaite        MOR     54:33  11.9
 10  Alan Honey               BOK     55:32  12.1
 11  Mick Lucking             NOC     55:42  12.1
 12  Steve Blount             SO      55:45  12.1
 13  Bruce Bryant             OD      57:16  12.4
 14  Michael Muggeridge       HAVOC   57:47  12.6
 15  Andrew Yeates            WCH     58:02  12.6
 16  Paul Beckett             HAVOC   60:05  13.1
     --- Silver time ---              60:18
 17  Christopher Kelsey       BOK     60:34  13.2
 18  Ronan Cleary             LOK     64:10  13.9
 19  Ian Maxwell              RR      64:12  14.0
 20  Mike Frizzell            BADO    66:23  14.4
 21  Chris Hooker             SO      66:24  14.4
 22  Jonathan Gilbert         NOR     66:46  14.5
 23  Christopher Poole        RAFO    67:10  14.6
 24  Will Harrison            SUFFOC  67:24  14.7
 25  Andy Jones               SLOW    67:38  14.7
 26  David Vincent            DVO     68:45  14.9
 27  John Briggs              BKO     69:15  15.1
 28  Paul Bradbury            SYO     69:30  15.1
 29  Dave Ryder               SN      69:48  15.2
 30  Ian Moran                SOC     70:14  15.3
 31  Stephen Gilmore          LVO     70:22  15.3
 32  Duncan Minty             LOK     70:34  15.3
 33  Neil Brooks              LOK     72:12  15.7
 34  Ian Teasdale             WCOC    73:31  16.0
 35  Robin Wilson             SO      73:55  16.1
 36  John Embrey              DEE     73:57  16.1
 37  Simon Thraves            SO      77:45  16.9
     --- Bronze time ---              80:24
 38  Tim Hulley               SO      85:07  18.5
 39  Mark Collins             DFOK    88:50  19.3
 40  Peter Foster             BOK     92:29  20.1
 41  Nev Myers                EBOR    95:46  20.8
 42  Kevin Parkes             HH      97:52  21.3
 43  David Mitchell           SBOC    97:55  21.3
 44  Peter Martin             MV     103:52  22.6
 45  Edward Cox               SO     112:26  24.4
mp   Mark Saunders            BOK     41:52      
mp   Keith Masson             MV      49:13      
mp   Nick Hale                SN      73:49      
mp   Mark Dakin               SYO     83:47      
mp   Graham Capper            EBOR    84:32      
mp   Antony Schofield         MV      87:39      
mp   David Thomas             WCH    109:34      
mp   Jesper Fonager           OK Ros 118:18      
mp   David LeFevre            DFOK   146:53      
     Pat McCavana             GEN     rtd        
     Peter Wilson             BKO     rtd        
     David Saunders           HH      dnf        
     Andrew Quickfall         SROC    dnf        
     Neil Watts               SO      dnf        

Return to Top, class index.
Goto previous class M50, next class M60, classes on course 5: M16
Splits for course 5

Results service provided by MERCS.