Individual Results
Year 5 | Girls | Boys |
Year 6 | Girls | Boys |
Year 7 | Girls | Boys |
Year 8 | Girls | Boys |
Year 9 | Girls | Boys |
Year 10/11 | Girls | Boys |
Year 12/13 | Girls | Boys |
Scoring
10 points per correct control, 5 point penalty for each minute or part thereof over the allotted time
Return to Index page, BSOA Home PageYear 5 Girls (45 minute score)
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Imogen Lundean-Towndrow Dobcroft Junior School 160 (41:12) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 48, 47, 50, 41 2 Ella Baxter Hunters Bar Junior 150 (42:58) 150 31, 44, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 40, 39, 41 3 Sofia Stephenson & Beth Sykes Hunters Bar Junior 140 (33:49) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 50, 41 4 Hebe Darwin The Perse Junior School 140 (40:55) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 47, 48, 49, 40, 41 5 Abigail Prince St Andrew's School 130 (27:32) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 58, 49, 48, 41 6 Isabel Fleming The Perse Junior School 130 (38:33) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 41 7 Anna Osbourne Carterknowle Junior School 130 (41:17) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 49, 58, 41 8 Sofia Dyson & Bia Teagle St Andrew's School Pangbourne 120 (40:47) 120 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 58, 49 9 Amber Avgousti Dobcroft Junior School 120 (42:51) 120 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 50, 58, 41 10 Maria Vasilev Hunters Bar Junior 110 (26:25) 110 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 11 Lauren Cloney & Harriet Scholefield St Andrew's School Pangbourne 110 (34:33) 110 31, 42, 32, 33, 34, 35, 44, 39, 40, 41, 58 12 Eva Britt Dobcroft Junior School 110 (35:46) 110 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 13 Megan Hill & Jessica Fields Totley All Saints 100 (40:42) 100 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 44, 40, 41 14 Alice Pieters Sheffield High Primary 100 (42:30) 100 31, 38, 37, 36, 44, 39, 40, 41, 58, 49 15 Emily Morgan Dobcroft Junior School 90 (41:52) 90 31, 44, 38, 32, 33, 34, 40, 41, 58 16 Emma Booth & Hannah Cox Ranby House School 80 (34:12) 80 31, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48 17 Annabelle Maltby & Liesl Thompson Nether Green Junior School 80 (34:54) 80 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 18 Margaux Hodgson & Kate Holden Nether Green Junior School 80 (35:14) 80 31, 38, 37, 39, 40, 41, 58, 49 19 Lara White & Evie Holmes Ranby House School 80 (36:33) 80 31, 44, 35, 34, 33, 32, 41, 58 20 Rosie McNamara Arran Primary School 70 (23:01) 70 31, 32, 33, 34, 35, 40, 41 21 Megan Norton & Ellen Ash Hunters Bar Junior 70 (34:32) 70 31, 39, 40, 58, 49, 48, 41 22 Eve Millman Dobcroft Junior School 70 (44:18) 70 31, 38, 37, 47, 49, 58, 41 23 Grace King Dobcroft Junior School 45 (45:29) 50 - 5 31, 32, 33, 34, 35 24 Freya Hoogland Highburton First School 40 (44:04) 40 31, 44, 36, 37 25 Caylyn Millar Arran Primary School 30 (54:40) 80 - 50 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 26 Maddie Woodcock & Natalie Wing St Andrew's School Pangbourne 10 (26:39) 10 31Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Robbie Lightfoot Nether Green Junior School 160 (39:34) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 39, 40, 41 2 Oliver Beautyman Nether Green Junior School 160 (42:04) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 47, 49, 58, 41, 40, 39, 50 3 Charlie Hearn St Andrew's School Pangbourne 160 (43:11) 160 31, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 50, 51, 52 4 Daniel Glover Mountfields Lodge 150 (31:00) 150 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48 5 Joseph Diacon Dobcroft Junior School 150 (37:41) 150 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 47, 45 6 Jake Booth & Ben Clarke Ranby House School 150 (41:01) 150 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41 7 Caspar Reynolds Renishaw Primary 140 (36:53) 140 31, 42, 44, 35, 34, 36, 37, 45, 46, 47, 49, 58, 41, 40 8 Rhys Caudwell & Toby Townsend Hunters Bar Junior 130 (28:56) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 9 Mark Yeomanson Hunters Bar Junior 130 (29:45) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 10 Isaac Rosson & Anna Todd Dobcroft Junior School 130 (32:19) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 50 11 George Howard & Vrishin Balasubmanarian Ranby House School 130 (37:16) 130 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 41 12 J Johnson Drought & Hugo Deeks Totley All Saints 130 (38:14) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 13 Ben Ash Hunters Bar Junior 130 (40:47) 130 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 39, 58, 41 14 Joe Richards St Andrew's School Pangbourne 130 (40:51) 130 31, 44, 35, 36, 37, 45, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 15 Oliver Maaranen Nether Green Junior School 130 (41:26) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 16 Joseph Guy St Marys C of E Academy 130 (42:14) 130 31, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 47, 48, 50 17 Sam Buckley Nether Green Junior School 130 (42:50) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 58, 49, 48 18 Gabriel Leece Highburton First School 130 (43:46) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 19 Will & Stanley Preston Hallam Primary School 120 (35:12) 120 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58 20 Joseph Barraclough Highburton First School 120 (36:05) 120 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58 21 Jack Beavers Thornton 120 (42:52) 120 31, 44, 35, 36, 37, 45, 47, 49, 58, 41, 40, 39 22 Felix Jarvis Home Schooled 2 110 (21:29) 110 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 23 Lawrence Hodgson Nether Green Junior School 110 (22:00) 110 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 24 Rafferty Scrimshawe Dobcroft Junior School 110 (39:50) 110 31, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40 25 Pasco Reynolds Renishaw Primary 100 (35:13) 100 31, 44, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 43, 39 26 Oscar Peel Nether Green Junior School 100 (42:08) 100 31, 38, 39, 40, 58, 49, 48, 47, 46, 41 27 Alex Darwin The Perse Junior School 100 (42:41) 100 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40 28 Jake Ashpole Nether Green Junior School 90 (28:46) 90 31, 44, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 50 29 Harry Briggs Price & Jack Sault Ranby House School 90 (40:10) 90 31, 42, 44, 38, 37, 39, 40, 41, 58 30 George Rennie Braithwaite C of E Primary 90 (42:28) 90 31, 38, 37, 45, 47, 48, 49, 58, 41 31 Ben Martin St Andrew's School 90 (44:36) 90 31, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 40 32 George Brown & Jacob Parr Totley All Saints 70 (34:38) 70 31, 44, 39, 40, 41, 58, 50 33 Tyrus Holder Highburton First School 50 (36:06) 50 31, 44, 36, 37, 35 34 Beckett Teague Westbourne Junior 30 (33:44) 30 31, 32, 33Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Year 6 Girls (45 minute score)
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Freya Tryner Hunters Bar Junior 170 (43:41) 170 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 50, 51, 49, 48, 47, 58, 40, 41 2 Maja Robertson Longniddry Primary School 160 (41:07) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 48, 47, 50, 41 3 Lotte Sykes Hunters Bar Junior 160 (44:13) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 4 Fenella Greatrix St Andrew's School Pangbourne 150 (35:11) 150 31, 42, 32, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 50, 41 5 Alice Hopewell-plant Barnardiston Hall Prep School 150 (39:48) 150 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 39, 41, 58, 49, 48, 50 6 Connie Watton & Beth Holden Nether Green Junior School 140 (35:04) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 50 7 Anna Cawley & Clara Dyson St Andrew's School Pangbourne 130 (40:46) 130 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58 8 Eden Nicoll & Katie Wall Ranby House School 130 (44:03) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 41 9 Isla Caudwell Hunters Bar Junior 120 (44:38) 120 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 58, 41 10 Isabelle Beard & Flo Parke St Andrew's School Pangbourne 110 (39:57) 110 31, 42, 44, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 41, 58 11 Lola Mead Hunters Bar Junior 110 (43:27) 110 31, 44, 36, 37, 38, 39, 40, 50, 58, 49, 41 12 Rose Williamson & Rosie Murch Ranby House School 100 (35:43) 100 31, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 40, 58, 41 13 Pippa Hogg & Olivia White Dobcroft Junior School 100 (43:18) 100 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47 14 Ruth Yeomanson Hunters Bar Junior 90 (42:15) 90 31, 36, 37, 38, 40, 50, 58, 49, 41 15 Louisa Mead St Wilfrid's Primary 80 (35:56) 80 31, 38, 37, 45, 47, 48, 49, 58 16 Gemma Totty Arran Primary School 55 (47:26) 70 - 15 31, 32, 33, 34, 35, 39, 50 17 Nancy Mitchell Hunters Bar Junior 15 (51:46) 50 - 35 31, 36, 37, 38, 58 18 Lucy Ashpole Nether Green Junior School 5 (53:06) 50 - 45 31, 36, 37, 38, 58 19 Lottie Plant Barnardiston Hall Prep School 0 (69:17) 70 - 70 31, 32, 33, 34, 35, 42, 43Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Jake O'Donnell Burbage Primary School 200 (41:44) 200 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50, 51 2 Ben Glover Mountfields Lodge 190 (39:42) 190 31, 32, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 36, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 40, 50, 51, 41 3 Samuel Taylor Birkdale Junior 180 (43:05) 180 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50, 38 4 James Bryant Hunters Bar Junior 150 (32:57) 150 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 50, 51 5 Harry Sanganee Twycross House Junior 150 (38:02) 150 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 40, 41, 58, 49, 48 6 Isaac Oliver Nether Green Junior School 150 (39:33) 150 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 47, 49, 58, 40, 39, 50, 41 7 Freddie Stokes St Andrew's School Pangbourne 150 (40:54) 150 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 50 8 Oliver Smith St Andrew's School Pangbourne 150 (41:57) 150 31, 32, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 45, 47, 49, 50, 58, 41, 40 9 Lucas Cherry Nether Green Junior School 150 (42:03) 150 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47 10 Ben Heley & Patrick Smith St Wilfrid's Primary 145 (45:28) 150 - 5 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47 11 Theo Steventon-Barnes St Marys C of E Primary 140 (31:17) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 50, 49, 58, 41 12 Evan Jenkinson Carterknowle Junior School 140 (32:26) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 50, 58, 49, 41 13 Jake Franse & George Hardy Ranby House School 140 (35:32) 140 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 41 14 Oliver Craggs Hunters Bar Junior 140 (40:41) 140 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 41 15 Gabriel Barnes & Joseph Loughran St Wilfrid's Primary 140 (40:46) 140 31, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 39, 40, 41, 58, 49, 48 16 Alistair Wynne St Andrew's School Pangbourne 140 (43:01) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 47 17 Fred Cox Ranby House School 130 (31:36) 130 31, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 50, 41 18 Millie Shortt & Robbie Campbell Edenfield C of E Primary 130 (37:01) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 19 Jack Taylor & Megan Perry Edenfield C of E Primary 130 (38:04) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 41 20 James Gore St Andrew's School Pangbourne 120 (38:57) 120 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58 21 Alex Halson St Andrew's School Pangbourne 120 (40:53) 120 31, 42, 32, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58 22 Aron King Totley All Saints 120 (41:35) 120 31, 42, 32, 44, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 23 Alex Butcher & Ellie McCarrick Edenfield C of E Primary 110 (31:14) 110 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 24 Max Poynor & Daniel Recaldin Ranby House School 95 (47:50) 110 - 15 31, 39, 40, 41, 58, 49, 47, 46, 45, 37, 38 25 Christian Aldridge & Robert Murch Ranby House School 80 (39:05) 80 31, 42, 44, 38, 39, 40, 58, 41 26 Luke Phoenix Sacred Heart Catholic Primary 50 (39:10) 50 31, 38, 39, 40, 41 27 Gabriela Hoyle & Alfie Cryne Edenfield C of E Primary 35 (47:50) 50 - 15 31, 32, 33, 34, 35Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Year 7 Girls (45 minute score)
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Daisy Rennie Keswick School 175 (45:09) 180 - 5 31, 42, 33, 32, 34, 35, 44, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 40, 41 2 Imogen Pieters Sheffield High School 170 (41:22) 170 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 50, 51, 52, 53, 40, 41, 58 3 Amelia Wing St Andrew's School Pangbourne 150 (42:12) 150 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 38, 39, 40, 58, 49, 41 4 Olivia Heley Notre Dame High School 145 (45:13) 150 - 5 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 39 5 Calliope Teague Sheffield High School 140 (39:41) 140 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 58, 49, 50 6 Rosie Shrimpton Tapton School 130 (32:22) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 7 Hannah Taylor Sheffield High School 130 (40:48) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 47, 49, 58, 41, 40 8 Isabelle Barton & Emma Kyd Fallibroome Academy 130 (41:00) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 41, 49 9 Robyn Jarvis Loughborough High School 120 (34:05) 120 31, 44, 35, 34, 36, 37, 38, 39, 50, 40, 41, 58 10 Lottie Parke St Andrew's School Pangbourne 120 (40:04) 120 31, 32, 44, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 50 11 Alexandra Garnett Notre Dame High School 110 (23:35) 110 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 12 Alice Stephenson & Olivia Stubbs High Storrs School 110 (40:42) 110 31, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 42, 43, 41 13 Millie Norman High Storrs School 110 (42:33) 110 31, 38, 37, 45, 47, 48, 49, 40, 58, 41, 39 14 Rania Maaranen Tapton School 110 (52:54) 150 - 40 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 47, 45 15 Harriet Phillips Tapton School 100 (39:00) 100 31, 44, 35, 36, 37, 38, 45, 39, 40, 41 16 Molly Shah Sheffield High School 100 (48:45) 120 - 20 31, 44, 35, 34, 36, 38, 37, 45, 47, 49, 58, 41 17 Ellen Harthog High Storrs School 95 (45:53) 100 - 5 31, 44, 35, 34, 33, 43, 32, 37, 45, 41 18 Sophie Sanganee Twycross House School 90 (40:00) 90 31, 40, 41, 58, 50, 39, 38, 37, 36 19 Nerissa Blatchley Cartmel Priory School 80 (38:15) 80 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 20 Rebecca Evans Notre Dame High School 80 (39:15) 80 31, 32, 43, 33, 40, 58, 50, 41 21 Honor Walker Notre Dame High School 40 (36:26) 40 31, 39, 40, 41Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Isaac Western Tapton School 190 (44:19) 190 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50 2 Matthew Diacon Silverdale School 185 (45:34) 190 - 5 31, 42, 32, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 38 3 Conrad Reuber High Storrs School 180 (40:55) 180 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 38 4 Luke Barraclough Kirkburton Middle School 180 (44:22) 180 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 5 Oliver Prince Hedingham School 170 (34:53) 170 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 40, 39, 41 6 Joe Barber Tapton School 170 (40:58) 170 31, 42, 43, 33, 32, 38, 44, 35, 34, 36, 37, 39, 40, 41, 58, 49, 48 7 Eli Daw King Edward VII Sheffield 160 (39:42) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 48, 47, 49, 50 8 Thomas Harrison Silverdale School 160 (41:24) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 47, 48, 49, 58, 41, 39, 40 9 Luca Gairdner Kenilworth School & Sixth Form 150 (43:14) 150 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 47, 48, 49, 58, 50, 40, 41 10 Jamie Lightfoot High Storrs School 150 (52:33) 190 - 40 31, 44, 35, 34, 33, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 56, 57 11 Kit Griffin Kenilworth School & Sixth Form 140 (30:37) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48 12 Eddie Fitzpatrick Silverdale School 140 (34:57) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41 13 Luke Simmonds Ulverston Victoria High School 140 (39:39) 140 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 46, 45, 37, 36, 35, 44, 38 14 Daniel Hill Aston Academy 140 (40:28) 140 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 15 Harry Bailey Kenilworth School & Sixth Form 130 (39:55) 130 31, 35, 34, 33, 32, 38, 37, 58, 41, 40, 39, 50, 51 16 Finn Avgousti Silverdale School 130 (42:13) 130 31, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 47, 48, 50 17 Ethan Morgan Silverdale School 120 (29:30) 120 31, 32, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 39, 40, 41, 58 18 William Chandler Fallibroome Academy 120 (33:04) 120 31, 44, 35, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 50, 51 19 Adam Sadiq Bradford Grammar School 120 (40:09) 120 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 39, 40, 58, 49, 41 20 Ben Townsend High Storrs School 110 (44:32) 110 50, 51, 52, 53, 54, 56, 49, 58, 41, 39, 40 21 Joe Tate Kenilworth School & Sixth Form 100 (34:17) 100 31, 32, 33, 34, 35, 44, 38, 50, 40, 41 22 Harrison Britt Silverdale School 100 (38:17) 100 31, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 45, 38 23 Stuart Macfarlane Arran Senior School 100 (40:49) 100 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 24 Thomas Wright Fallibroome Academy 90 (46:54) 100 - 10 31, 38, 39, 40, 41, 58, 50, 49, 48, 47Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Year 8 Girls (45 minute score)
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Carys Sharp Didcot Girls' School 175 (45:14) 180 - 5 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 50, 51, 52, 41 2 Florence Lunn Kenilworth School & Sixth Form 170 (43:23) 170 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 40, 41 3 Emily Turner Ulverston Victoria High School 170 (44:10) 170 31, 42, 43, 33, 32, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 40, 41, 58, 50, 51 4 Carys Phoenix Notre Dame High School 160 (37:59) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 50 5 Connie Seasman High Storrs School 160 (43:25) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 47, 46, 45, 41 6 Josie Conduit High Storrs School 160 (43:30) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47 7 Imogen Woodcock St Andrew's School Pangbourne 150 (38:45) 150 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 50, 51 8 Amy Slatford St Andrew's School Pangbourne 150 (39:21) 150 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 9 Tabitha Lunn Kenilworth School & Sixth Form 150 (39:45) 150 31, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 44, 39, 50, 40, 41, 58, 49 10 Gillian Wells Ulverston Victoria High School 150 (41:38) 150 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 47, 48, 49, 58, 41 11 Madelaine Wood Kirkburton Middle School 150 (44:51) 150 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47 12 Daisy McNamara Arran Senior School 140 (37:44) 140 31, 42, 32, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 47, 49, 58, 41 13 Alex Crawshaw Holmfirth High School 140 (37:48) 140 31, 42, 43, 33, 34, 35, 44, 38, 39, 50, 51, 58, 40, 41 14 Emma Buckley & Lexie Barwell Fallibroome Academy 140 (38:18) 140 31, 42, 43, 33, 32, 44, 35, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 41 15 Amelia Phillips Tapton School 140 (38:28) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 39, 40, 58, 49, 41 16 Josie Smart Myton School 140 (39:22) 140 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 58, 49, 39, 40, 41 17 Corin Yates High Storrs School 140 (40:44) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 50 18 Jess Evans Ulverston Victoria High School 130 (36:47) 130 31, 32, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58 19 Lauren Watton King Edward VII Sheffield 130 (36:50) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 20 Ella Wood Ulverston Victoria High School 130 (41:37) 130 31, 32, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 40, 41 21 Abigail Petrondas & Morgan Pauptit Fallibroome Academy 130 (41:43) 130 31, 42, 32, 33, 34, 35, 44, 37, 38, 39, 40, 58, 41 22 Matilda Tikkanen Brockington College 130 (44:26) 130 50, 51, 52, 49, 48, 47, 45, 37, 38, 39, 40, 41, 58 23 Alyssa Kouyate Cheadle Hulme School 120 (36:10) 120 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58 24 Verity Cooper Ulverston Victoria High School 120 (37:48) 120 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 38, 39, 40, 41 25 Esther Smith Tapton School 90 (41:45) 90 40, 39, 50, 58, 49, 48, 31, 32, 42 26 Rosie Partington Tapton School 90 (53:00) 130 - 40 58, 49, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 48, 41Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Euan Tryner High Storrs School 220 (42:16) 220 31, 42, 43, 33, 32, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 52, 39, 40, 41 2 Barney Steventon-Barnes Farlingaye High School 210 (42:07) 210 31, 32, 43, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50, 51, 52 3 Jamie Goddard Dunblane High School 190 (44:24) 190 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50 4 Hugo Hedges Torquay Boys Grammar School 180 (42:15) 180 31, 42, 32, 43, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 5 Thomas Martin Hedingham School 170 (35:49) 170 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 6 Matthew Morris Birkdale School 170 (35:54) 170 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 40, 39, 41 7 Dylan Kenny Ulverston Victoria High School 170 (38:08) 170 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 46 8 James Robinson Torquay Boys Grammar School 170 (40:47) 170 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 50, 51 9 Olmo Combley High Storrs School 170 (43:19) 170 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 50, 51, 52, 58, 49, 40, 41 10 Eoin Hankinson Kenilworth School & Sixth Form 170 (44:56) 170 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 50 11 Dylan Jenkinson High Storrs School 160 (37:04) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50 12 Finlay Hill Highfields 160 (38:37) 160 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 58, 41, 40, 39 13 Sebastian Gurteen Barnardiston Hall Prep School 160 (39:10) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 14 Seth Barraclough Kirkburton Middle School 160 (44:28) 160 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48 15 Joseph Howson Bradford Grammar School 150 (38:49) 150 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 49, 58, 41 16 Stan Preston Bradford Grammar School 150 (41:41) 150 31, 44, 36, 37, 38, 35, 34, 45, 46, 47, 49, 58, 40, 39, 41 17 Peter Mcnee Highfields 150 (42:36) 150 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 50, 51 18 Finn Flippance Kenilworth School & Sixth Form 150 (42:57) 150 31, 44, 35, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 50, 51, 52 19 Emile Stone-Boirgeois Cheadle Hulme School 150 (44:21) 150 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 47, 49, 58, 41, 40, 39 20 Matthew Barker Cartmel Priory School 150 (45:00) 150 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48 21 Ben Clarke Barnardiston Hall Prep School 150 (48:21) 170 - 20 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41 22 Benji Evans High Storrs School 140 (37:12) 140 31, 44, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 43, 42, 39, 40, 58, 41 23 Joseph Rogers Bradford Grammar School 130 (31:59) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 38, 39, 40, 41, 58 24 Peter Scott Ulverston Victoria High School 130 (37:52) 130 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 48, 49, 58, 41 25 Alex Osborne Silverdale School 130 (38:12) 130 31, 42, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 50, 51, 52, 41, 58 26 Toby Wheatcroft Cartmel Priory School 120 (27:56) 120 31, 42, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 40, 41, 58, 49 27 Edward Hicks Barnardiston Hall Prep School 120 (36:07) 120 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 47, 48, 49, 58, 41 28 Ben Ensoll Ulverston Victoria High School 120 (37:27) 120 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58 29 Leo Crown Highfields 110 (30:46) 110 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 58, 49 30 Henry Mconald King Ecgbert 110 (31:14) 110 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 31 Luca Crolla Cheadle Hulme School 110 (33:00) 110 31, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 50, 51, 52, 53 32 Ben Middleton & John Allan Cheadle Hulme School 90 (42:17) 90 31, 38, 37, 36, 35, 34, 44, 40, 41Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Year 9 Girls (45 minute score)
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Phoebe Mead High Storrs School 140 (37:32) 140 31, 44, 35, 34, 36, 37, 38, 39, 50, 51, 40, 41, 58, 49 2 Ciara Wood Arran Senior School 140 (40:05) 140 31, 44, 35, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47 3 Nyah Kirkman Kenilworth School & Sixth Form 140 (43:17) 140 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 47 4 Bethan Tonkin Ulverston Victoria High School 140 (44:42) 140 31, 32, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 41Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Charlie Rennie Keswick School 215 (49:52) 240 - 25 31, 32, 42, 43, 33, 34, 35, 44, 38, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 57, 56, 51, 39, 40, 41 2 William Blyth Bartram Norwich School 205 (45:59) 210 - 5 31, 42, 32, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50, 51 3 Albert Gilmore Torquay Boys Grammar School 200 (42:50) 200 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50 4 Sam Crawshaw Holmfirth High School 200 (43:27) 200 31, 42, 43, 33, 32, 44, 35, 34, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50 5 Joseph Herbert Fallibroome Academy 200 (44:39) 200 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 39, 40, 41 6 Fraser Dixon Torquay Boys Grammar School 180 (44:05) 180 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 44, 38, 37, 36, 39, 40, 58, 49, 48, 47, 41 7 Bobby Godley Torquay Boys Grammar School 180 (46:37) 190 - 10 31, 42, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 36, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50 8 Max Möbus Tapton School 175 (45:21) 180 - 5 31, 42, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 50, 51, 52, 53, 54, 56, 57 9 Joe Cunliffe Torquay Boys Grammar School 170 (39:02) 170 31, 42, 43, 32, 44, 35, 34, 33, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48 10 Joe Goulding Tapton School 170 (41:40) 170 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 40, 39, 41 11 Alexander Evans Alsager School 170 (42:12) 170 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 12 William Garnett Notre Dame High School 160 (38:23) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 40, 39, 41 13 Finley Walsh Torquay Boys Grammar School 160 (39:20) 160 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 50, 51 14 David Knott Kenilworth School & Sixth Form 160 (43:12) 160 31, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40 15 Mikey Webber Torquay Boys Grammar School 150 (42:46) 150 31, 42, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 48, 47, 50, 41 16 Rowan Borrow Cheadle Hulme School 150 (43:10) 150 40, 39, 41, 58, 49, 48, 47, 45, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31 17 Shane Creedon Kenilworth School & Sixth Form 150 (43:10) 150 31, 42, 33, 43, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48 18 Rohan Hardy Tapton School 150 (46:34) 160 - 10 31, 42, 43, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 40, 58, 49, 50, 48, 41 19 Thomas Lees Cheadle Hulme School 140 (40:30) 140 31, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 39, 40, 41, 58, 49, 47 20 Henry Baylis Fallibroome Academy 140 (40:40) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 50, 51 21 Alfie Hall High Storrs School 140 (41:21) 140 31, 42, 43, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48 22 Ben Huinga-Leonard Cheadle Hulme School 140 (42:13) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 50 23 John McNaughton Torquay Boys Grammar School 140 (43:55) 140 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 47, 49, 58, 41 24 Matthew Bambrook Arden Academy 130 (39:32) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 49, 58, 41 25 Ethan Weir Preston Cartmel Priory School 110 (21:43) 110 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Year 10/11 Girls (45 minute score)
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Jess Ensoll Ulverston Victoria High School 210 (42:21) 210 50, 51, 52, 53, 54, 56, 57, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 40, 41, 58, 49 2 Ellen Patton Hope Valley College 210 (43:52) 210 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 52, 39, 40, 41 3 Caitlin Irving Keswick School 200 (42:44) 200 31, 42, 43, 33, 32, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50 4 Ellie Simmonds Ulverston Victoria High School 190 (40:34) 190 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 39, 40, 41 5 Merryn Stangroom Ulverston Victoria High School 190 (44:02) 190 50, 57, 56, 54, 53, 52, 51, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58 6 Ailsa Gillespie Westbourne School 170 (40:23) 170 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50 7 Ailsa Hay Fallibroome Academy 170 (43:46) 170 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 8 Philippa Bell Cartmel Priory School 170 (44:09) 170 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 9 Pippa Smart Myton School 170 (44:11) 170 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 40, 41 10 Isabelle Hodgson Notre Dame High School 165 (45:08) 170 - 5 31, 42, 32, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 50 11 Alice Wood Ulverston Victoria High School 160 (37:42) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 50 12 Lucy McDonald Cheadle Hulme School 160 (42:53) 160 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41 13 Hannah Dixon High Storrs School 160 (44:34) 160 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 40, 58, 49, 50, 41 14 Lucy Gibson Ulverston Victoria High School 150 (36:01) 150 31, 44, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 48, 41 15 Bethan Jordan Fallibroome Academy 150 (39:24) 150 31, 42, 32, 33, 34, 35, 44, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 16 Isobel Reuber High Storrs School 150 (40:41) 150 31, 42, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 50, 51, 52, 58, 40, 41 17 Alex Elliott High Storrs School 150 (50:44) 180 - 30 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 50, 57, 56, 54, 51, 58, 41, 40 18 Sophie Stratton Kenilworth School & Sixth Form 145 (45:21) 150 - 5 31, 42, 32, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 19 Aurora Park Ulverston Victoria High School 140 (34:28) 140 31, 32, 33, 34, 35, 44, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 41 20 Brodie Kidd Cartmel Priory School 140 (35:00) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 47, 48, 49, 58, 40, 41 21 Claudine Hodgson Notre Dame High School 140 (38:00) 140 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 49, 58, 41, 40, 39 22 Sophie Evans Ulverston Victoria High School 140 (41:17) 140 31, 42, 43, 33, 34, 35, 44, 38, 39, 40, 41, 58, 50, 51 23 Ellie Pilkington Fallibroome Academy 140 (46:25) 150 - 10 31, 42, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 36, 39, 40, 41, 58, 49, 48 24 Katherine Rushworth Fallibroome Academy 130 (34:55) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 41 25 Harriet Wood Ulverston Victoria High School 130 (40:04) 130 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 50, 58, 41 26 Alla Pavuk Kenilworth School & Sixth Form 130 (41:17) 130 31, 42, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 41 27 Martha Curren Kenilworth School & Sixth Form 130 (42:49) 130 31, 42, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 58, 49, 48, 47 28 Holly Burke-Bower Cartmel Priory School 120 (43:19) 120 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 38, 39, 40, 41Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Year 10/11 Boys (45 minute score)
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Reuben Vasey Torquay Boys Grammar School 235 (45:24) 240 - 5 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 44, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 54, 56, 57, 39, 40, 41 2 Oliver Lunn Kenilworth School & Sixth Form 230 (44:20) 230 31, 42, 43, 33, 34, 35, 44, 38, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 52, 53, 39, 40, 41 3 Oliver Flippance Kenilworth School & Sixth Form 225 (45:58) 230 - 5 31, 42, 43, 33, 32, 44, 35, 34, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 52, 39, 40, 41 4 Dominic Dakin Birkdale School 220 (40:02) 220 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50, 51, 52 5 Felix Lunn Kenilworth School & Sixth Form 220 (41:50) 220 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 38, 32, 44, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 39, 40, 41 6 Obbie Fox Torquay Boys Grammar School 220 (43:36) 220 31, 42, 44, 35, 34, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 58, 41, 40, 39, 50, 51, 52, 53, 54, 56, 57 7 Louis Nieuwoudt Torquay Boys Grammar School 220 (43:54) 220 50, 57, 56, 54, 53, 52, 51, 31, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 40, 41, 58, 49 8 Ethan Tebbutt Twycross House School 220 (44:12) 220 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 44, 38, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50, 51 9 Jack Forrest Torquay Boys Grammar School 220 (54:11) 270 - 50 31, 42, 43, 33, 32, 34, 35, 44, 38, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 52, 53, 54, 56, 57, 41, 40, 39 10 Connor O'Hara Home Schooled 1 215 (49:24) 240 - 25 31, 42, 43, 33, 32, 44, 35, 34, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50, 51, 53, 52 11 Nathan Chapple Kenilworth School & Sixth Form 210 (43:50) 210 31, 42, 43, 33, 32, 44, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 40, 39, 50, 41 12 Sam Johnson Torquay Boys Grammar School 210 (48:57) 230 - 20 31, 42, 43, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 36, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 52, 53, 54, 56, 57 13 Alex Wetherill Hitchin Boys School 205 (45:24) 210 - 5 31, 32, 43, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 39, 40, 58, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 56, 57, 41 14 Will Dykes Cartmel Priory School 200 (40:06) 200 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 52, 39, 40, 41 15 Sebastian Möbus Tapton School 200 (42:39) 200 31, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 44, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50 16 James Thistlewood Norwich School 200 (43:41) 200 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 50, 51, 52, 53, 54, 56, 57, 58, 40, 41 17 Will Matthews Torquay Boys Grammar School 200 (56:10) 260 - 60 31, 42, 32, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50, 51, 52, 54, 56, 57 18 Rupert Gardiner The Perse School 195 (45:22) 200 - 5 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 46, 45, 50 19 Cameron Williams-Stein Kenilworth School & Sixth Form 195 (47:33) 210 - 15 31, 32, 42, 50, 51, 52, 53, 54, 56, 57, 58, 49, 48, 47, 46, 45, 37, 38, 39, 40, 41 20 Harry O'Donovan Ulverston Victoria High School 190 (35:45) 190 50, 57, 56, 54, 53, 52, 51, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58 21 Edward Low The Perse School 190 (42:57) 190 31, 42, 43, 33, 32, 44, 35, 34, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 22 Finn Heywood Torquay Boys Grammar School 190 (44:37) 190 31, 42, 43, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 39, 40, 41 23 Mathew Haddow Ulverston Victoria High School 190 (44:37) 190 31, 42, 32, 43, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 39, 40, 41 24 Finn Robinson Torquay Boys Grammar School 185 (45:31) 190 - 5 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 46, 45, 44 25 Samuel Hague The Perse School 185 (45:37) 190 - 5 31, 42, 43, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 39, 40, 41 26 James Price Norwich School 185 (47:12) 200 - 15 31, 42, 43, 33, 32, 34, 35, 44, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 57, 39, 40, 41 27 Daniel Hague The Perse School 180 (41:26) 180 31, 38, 44, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 28 James Bedwell Loughborough Grammar School 180 (41:49) 180 31, 42, 43, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 29 Christian Roberts Kenilworth School & Sixth Form 180 (43:19) 180 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 40, 39, 41 30 Josh Kohler Norwich School 180 (43:54) 180 31, 42, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 40, 39, 41 31 Patrick Thomas Norwich School 170 (38:47) 170 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 39, 40, 41 32 George Jennings Highfields 170 (41:23) 170 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 58, 41, 40, 39, 50 33 Harry Buxton Fallibroome Academy 170 (44:58) 170 31, 42, 32, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 50 34 Alexander Pegg Fallibroome Academy 165 (45:49) 170 - 5 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 50, 51 35 Matthew Mcnee Highfields 160 (42:27) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 47, 46, 45 36 Corey Bacon Cartmel Priory School 160 (46:19) 170 - 10 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 38 37 Joe Owens Tapton School 155 (45:07) 160 - 5 31, 42, 43, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41 38 William Smith Tapton School 150 (29:00) 150 31, 42, 32, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 40, 41, 58, 49 39 Jack Page King Ecgbert 150 (46:49) 160 - 10 31, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 42, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41 40 Josh Stapleton Cheadle Hulme School 135 (47:45) 150 - 15 31, 32, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 36, 39, 40, 41, 58, 49, 48 41 Mikey Read Cartmel Priory School 135 (49:03) 160 - 25 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41 42 Jos Barfoot Cheadle Hulme School 125 (45:40) 130 - 5 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 47, 48, 49, 58, 41 43 Finlay Eliot Arran Senior School 120 (41:57) 120 31, 42, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 44 Dan Huggard Kenilworth School & Sixth Form 120 (44:16) 120 31, 32, 33, 34, 35, 37, 36, 38, 39, 40, 41, 58Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Year 12/13 Girls (45 minute score)
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Rebecca Aspin Prior Pursglove College 190 (44:18) 190 31, 42, 43, 33, 32, 44, 35, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 50, 51, 52, 49, 58, 41 2 Peta Jarvis Wyggeston and Queen Elizabeth 190 (44:40) 190 50, 51, 52, 53, 54, 56, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 3 Hannah Matthews Kenilworth School & Sixth Form 180 (44:10) 180 31, 42, 32, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39 4 Anna Lister Ulverston Victoria High School 170 (40:27) 170 31, 42, 43, 33, 32, 44, 35, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48 5 Catherine Bloom Ulverston Victoria High School 170 (41:37) 170 31, 42, 43, 33, 32, 38, 44, 35, 34, 36, 37, 39, 40, 41, 58, 49, 50 6 Fiona Newby Ulverston Victoria High School 170 (43:30) 170 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 40, 41, 58, 50, 51 7 Jessica Desousa Fallibroome Academy 160 (38:50) 160 31, 42, 43, 33, 32, 44, 35, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49 8 Jessica Dring-Morris Loughborough High School 160 (48:55) 180 - 20 50, 51, 52, 53, 54, 56, 57, 58, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 39, 40, 41 9 Imogen Wilson Brookvale Groby Learning 155 (45:01) 160 - 5 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41 10 Chloë Cracknell Hedingham School and Sixth 150 (48:20) 170 - 20 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 50, 51, 48, 49, 58, 41 11 Eleanor Hammer Fallibroome Academy 130 (41:10) 130 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Year 12/13 Boys (45 minute score)
Pos Name School Score (time) Points-Penalty Controls, in order visited 1 Harry Fox Torquay Boys Grammar School 255 (45:55) 260 - 5 31, 42, 32, 33, 34, 35, 44, 38, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50, 51, 52, 53, 54, 56, 57 2 Harry Scott Ulverston Victoria High School 240 (44:48) 240 31, 42, 43, 33, 32, 44, 35, 34, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50, 51, 52, 53 3 Steven Denby Norwich School 240 (46:05) 250 - 10 31, 42, 43, 33, 34, 35, 44, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 56, 57, 39, 40, 58, 41 4 Matthew Clarke The Perse School 230 (46:01) 240 - 10 31, 42, 43, 33, 32, 44, 35, 34, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 52, 53, 39, 40, 41 5 Thomas Aspin Prior Pursglove College 225 (45:24) 230 - 5 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 44, 38, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 52, 39, 40, 41 6 Sam Yates Ulverston Victoria High School 220 (41:55) 220 31, 42, 43, 33, 32, 44, 35, 34, 36, 37, 38, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 39, 40, 41 7 Tom Snow Torquay Boys Grammar School 220 (46:47) 230 - 10 31, 42, 43, 33, 32, 34, 35, 36, 38, 44, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 52, 39, 40, 41 8 Hugo Twigger Torquay Boys Grammar School 220 (48:08) 240 - 20 31, 42, 43, 33, 32, 34, 35, 44, 38, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 52, 53, 39, 40, 41 9 Alfie Bullus The Warriner School 220 (48:52) 240 - 20 31, 42, 44, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 52, 53, 39, 40, 41 10 Hamish Mill Tapton School 210 (41:00) 210 31, 32, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 41, 40, 39, 50, 51 11 Robert Anderson The Perse School 210 (41:25) 210 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 44, 38, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 39, 40, 41 12 Oli O'Brien Torquay Boys Grammar School 205 (47:21) 220 - 15 31, 42, 43, 33, 32, 34, 35, 44, 38, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 39, 40, 41 13 Ryan Elliott High Storrs School 200 (43:43) 200 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 51, 50, 39, 40, 41 14 Thomas Blyth Bartram Norwich School 200 (44:32) 200 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 48, 47, 50, 51, 52 15 James Condon Torquay Boys Grammar School 200 (46:01) 210 - 10 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 39, 40, 41 16 Charles Austin Norwich School 200 (46:28) 210 - 10 31, 42, 33, 32, 34, 35, 44, 36, 38, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 39, 40, 41 17 Will Meadows Torquay Boys Grammar School 195 (45:50) 200 - 5 31, 42, 32, 33, 43, 34, 35, 44, 38, 37, 36, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 40, 39, 50 18 Louis Cann Norwich School 190 (42:21) 190 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 45, 46, 47, 48, 49, 58, 50, 51, 39, 40, 41 19 Alex O'Donovan Barrow Sixth Form 190 (44:28) 190 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 41, 58, 49, 48, 50, 57, 56, 54, 51 20 Rory Allen Fallibroome Academy 180 (38:19) 180 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 58, 49, 48, 47, 56, 51, 50, 41 21 Francis Smith-Ward Ulverston Victoria High School 180 (42:27) 180 31, 44, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 43, 42, 32, 39, 40, 50, 51, 49, 58, 41 22 Harry Brown Fallibroome Academy 180 (42:49) 180 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 40, 41, 58, 49, 47, 48, 50 23 Stewart Allison Ulverston Victoria High School 180 (44:13) 180 31, 32, 42, 43, 33, 34, 35, 44, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49, 50, 51 24 Charlie Jordan Fallibroome Academy 170 (40:15) 170 31, 42, 43, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 44, 39, 50, 49, 48, 58, 40, 41 25 Freddie Clitheroe Fallibroome Academy 160 (42:12) 160 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 51, 52, 53, 50, 58, 40, 41 26 George Clements Norwich School 155 (45:07) 160 - 5 31, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 45, 47, 48, 49, 58, 51, 50, 41, 40 27 Peter Milivoyev Cheadle Hulme School 140 (43:08) 140 31, 42, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 58, 49Return to Top, Index page, BSOA Home Page
Any queries, errors, or omissions should in the first instance be addressed to Michael Napier tel (0115) 928 9663, mobile 07771 660892,
Results service provided by MERCS.