OMM 2015, Tweedsmuir, Sunday 25th Oct

Class C - Results - Combined

Place    Time Team  Names                Category  Sat/Sun (pl)
  1  11:46:34  286  David Bufton                   6:54:11 (1)  
                    George Chilcott                4:52:23 (2)  
2 12:15:10 220 Alison Wainwright Mix 7:38:07 (4) Max Wainwright Family 4:37:03 (1)
3 12:28:45 246 Alistair Hearn 7:31:53 (3) John Green 4:56:52 (4)
4 12:39:43 206 Amy Sarkies Fem 7:27:04 (2) Jo Pearce 5:12:39 (9)
5 12:52:11 209 Kean Rowlands Vet 7:53:50 (6) Mark Wright 4:58:21 (6)
6 12:54:48 203 Rowena Browne Fem Vet 7:48:05 (5) Josie Greenhalgh 5:06:43 (8)
7 13:04:14 278 Neil Brooks Vet 8:11:51 (11) Ray Johnstone 4:52:23 (2)
8 13:10:53 230 Donald Waters 8:07:31 (7) Joe Winstanley 5:03:22 (7)
9 13:15:58 305 Paul Richardson 8:19:00 (13) Jonny Kennedy 4:56:58 (5)
10 13:31:57 275 David Kirk 8:09:34 (9) Lachlan Kirk Family 5:22:23 (11)
11 13:36:08 281 Martyn Pollitt Mix Vet 8:19:33 (14) Isaline Pollitt 5:16:35 (10)
12 13:48:57 263 James Slaughter 8:16:17 (12) Stephen Slaughter 5:32:40 (14)
13 13:52:54 234 Tony Howsam 8:28:31 (15) David Howsam 5:24:23 (12)
14 14:22:37 277 Kevin Marshall Vet 8:33:18 (16) Pete Mitchell 5:49:19 (18)
15 14:26:23 276 Simon Kirby Vet 8:50:57 (18) Simon Howarth 5:35:26 (15)
16 14:41:56 233 James Lay 9:03:09 (19) Rowan Chesmer 5:38:47 (16)
17 15:22:27 215 Robin Smith 9:04:00 (20) Tom Hall 6:18:27 (23)
18 15:26:29 260 Daniel Dillon 8:43:59 (17) Alfredo Macera 6:42:30 (32)
19 15:38:11 200 Jan Rogers Fem 9:22:15 (23) Kirsty Seddon 6:15:56 (22)
20 15:40:02 210 Ed Key 9:17:03 (22) Josh Thomas 6:22:59 (26)
21 15:43:54 219 Tom Southworth Mix 9:58:55 (33) Nicola MacArthur 5:44:59 (17)
22 15:55:18 269 Alex Spencer 9:43:31 (28) Craig Paterson 6:11:47 (20)
23 16:12:53 261 Jack Lowrie Mix 9:44:36 (29) Alex Jessett 6:28:17 (28)
24 16:14:19 225 Connor Mcilwrath 9:11:05 (21) William Williams 7:03:14 (41)
25 16:15:56 237 Claire Hoolohan Fem 9:50:44 (32) Naomi Havercroft 6:25:12 (27)
26 16:17:09 208 Andrew Williams Vet 10:05:07 (35) Alasdair Duncan 6:12:02 (21)
27 16:18:51 292 Ben Geldeard 9:30:49 (24) Simon Gayle 6:48:02 (33)
28 16:23:51 238 Matt Bridgestock 9:46:13 (31) Carlo Guidi 6:37:38 (31)
29 16:29:40 284 Mark Grange Vet 9:39:22 (26) David Barf 6:50:18 (35)
30 16:40:47 227 Angus Gane 9:45:48 (30) Struan Ducker 6:54:59 (38)
31 16:41:39 274 Robert Alp Vet 9:40:28 (27) Peter Sowerby 7:01:11 (39)
32 16:48:07 271 Mark Ryan Vet 10:39:56 (41) Dave Morgan 6:08:11 (19)
33 16:56:07 252 Samuel Hinson 10:07:26 (36) Andy Fry 6:48:41 (34)
34 17:09:18 202 Oliver Elliott 10:03:02 (34) Max Connor 7:06:16 (42)
35 17:28:44 243 Lucy Taylor Fem 10:09:39 (37) Katie Marwick 7:19:05 (44)
36 17:34:57 242 Chris Slater 10:31:46 (40) Oliver Robinson 7:03:11 (40)
37 17:46:31 226 David Latimer Mix 10:54:41 (43) Emma Preston 6:51:50 (36)
38 18:01:43 211 Anthony Benton 10:21:46 (38) James Chacksfield 7:39:57 (45)
39 18:07:56 249 Helen Mercer Mix 11:13:50 (44) Joel Rowlands 6:54:06 (37)
40 18:12:52 304 Alex Cumming 11:39:11 (47) Constantin Dumitrescu 6:33:41 (29)
41 18:39:51 282 Harry Hilberdink Vet 10:53:21 (42) Jeroen Cliteur 7:46:30 (46)
t/o 18:41:20 201 Chris Tomlinson 12:07:28 (t/o) Jon Greenwood 6:33:52 (30)
42 18:47:17 216 Bruce Smith 11:39:09 (46) Dan Smith 7:08:08 (43)

Incomplete course

 mp  11:45:59  205  Ben Shepherd                   8:29:19 (mp) 
                    David Gibson                   3:16:40 (mp) 
mp 12:18:59 240 Ross Mackey 6:47:54 (mp) Gary Sloan 5:31:05 (13)
mp 12:23:01 273 Donald Brown Vet 8:10:35 (10) Ian Pledger 4:12:26 (mp)
mp 13:26:17 223 Rebecca Shepherd Fem 10:09:36 (mp) Clare Shakespeare 3:16:41 (mp)
mp 13:34:30 298 Jon Agnew 9:37:55 (25) Donald Cumming 3:56:35 (mp)
mp 13:40:50 255 Michael Balvers 8:35:01 (mp) Gijs Hesen 5:05:49 (mp)
mp 14:02:02 280 Thomas Hague 7:15:02 (mp) Matthew Jarratt 6:47:00 (mp)
mp 14:02:06 290 Mario Di Marco 10:36:04 (mp) Richard O'Callaghan 3:26:02 (mp)
mp 14:58:49 251 Todd Anderson 10:32:30 (mp) Peter Qualmann 4:26:19 (mp)
mp 16:09:20 244 Lizzie Wastnedge Fem 10:50:56 (mp) Chloe Summerfield 5:18:24 (mp)
mp 16:21:19 262 Andy McGregor Mix 11:38:16 (t/o) Hugh McGregor Family 4:43:03 (mp)
mp 16:41:34 294 Dominic Watts Vet 10:21:26 (mp) James McQuaid 6:20:08 (24)
mp 17:12:08 259 Christopher Peacock 10:51:29 (mp) Stephen Dickson 6:20:39 (25)
mp 17:34:06 266 Daniel Neilson 11:05:58 (mp) Ben Lerwill 6:28:08 (mp)
mp 17:47:12 288 Andrew Holmes Vet 10:51:29 (mp) Geoff Smith 6:55:43 (mp)
mp 17:59:50 287 Tim Unsted Vet 11:23:54 (t/o) Ian Hews 6:35:56 (mp)
mp 18:03:04 212 Claire Leggat Mix 11:44:45 (mp) Julian Winter 6:18:19 (mp)
mp 18:05:46 289 Katy Rehal Fem Vet 11:05:27 (t/o) Sharon Skidmore 7:00:19 (mp)
mp 18:51:31 297 Harriet Cole Mix 10:51:44 (t/o) Christopher Barnett 7:59:47 (47)
ret 5:14:02 299 Andrew Kaufman (ret) John Downes 5:14:02 (mp)
ret 7:02:43 250 Rob Porter 7:02:43 (mp) Antto Gregory (ret)
ret 7:20:27 296 Heather Kemp Fem 7:20:27 (mp) Katharina Guderian (ret)
ret 8:19:55 247 John Murphy 8:19:55 (mp) John Barneby (ret)
ret 11:16:48 236 Claudia Schulz Fem 11:16:48 (45) Marketa Kubankova (ret)
301 Richard Watt Vet (ret) Richard Shooter (ret)
6:48:36 204 Adam Fraser 6:48:36 (mp) David Spence (ret)
6:49:34 268 Carol-Ann Brown Fem 6:49:34 (mp) Debbie Spencer (ret)
6:50:20 248 Robert Reurekas 6:50:20 (mp) Arno Storm (ret)
7:43:11 293 Paul j Caldwell Mix Vet 7:43:11 (mp) Alison Leavens (ret)
7:50:59 270 Chris Manning 7:50:59 (mp) Thursten Clements (ret)
9:09:46 213 Haydn Williams 9:09:46 (mp) Adrian Spencer (ret)
10:24:12 217 Carla Scowcroft Mix 10:24:12 (39) Phil Hall (ret)
10:35:45 272 Colin Bergstrand Vet 10:35:45 (mp) Jonathan May (ret)
t/o 10:52:47 300 Fred Gordebeke Mix 10:52:47 (t/o) Charissa Koks (ret)
10:54:57 295 Emma Jackson Fem 10:54:57 (mp) Kathryn Woodhead (ret)
11:07:53 283 Martin McCoy Vet 11:07:53 (mp) Andrew Bubble (ret)
11:10:04 235 Ruth Cameron Mix 11:10:04 (mp) Paul McDougall (ret)
11:20:28 229 Bill Crowther 11:20:28 (mp) Razwan Ilyas (ret)
11:31:08 221 Alan McCartney Vet 11:31:08 (mp) John Godfrey (ret)

29/10/2015 13:10

n/c = non competitive
dsq = disqualified
mp  = mis punched
ret = retired