Results for NOC EM League, Walesby, 19/12/2021
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Green (LOG)White (length 1.6km, climb 15m, 11 controls)
1 Grace Robinson NOC W8 14:22 2 Lily Robinson NOC W4 17:39 3 Emma Chan EBOR W6 23:07 4 Rhys Llewellyn M4 33:24 --------White standard--------
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Green (LOG)
Return to Top, index
Yellow (length 2.4km, climb 20m, 10 controls)
1 Seth Smith M10 17:54 2 Kit Smith M8 27:20 3 Evan Llewellyn NOC M8 30:24 ---Yellow (M only) standard--- 4 Jay Horn M8 31:12 5 Kiran Horn M12 34:59 Robin Dutt M45 rtd Missing nos 1-2,4-6,9-10
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Green (LOG)
Return to Top, index
Orange (length 3.1km, climb 20m, 10 controls)
1 Michael May LOG M8 31:41 2 Lois Bishop LEI W18 31:45 3 Lewis Bones LOG M12 32:30 4 Sam Jones NOC M16 32:56 5 Isabel May LOG W12 36:13 ----Orange (M/W) standard----- 6 Sindy Chafer LEI W55 49:17 7 Joy Pollock LOG W40 53:11 8 John Shaw SMOC M70 63:58 9 Nigel Bullock M55 87:45 10 Chris Cookson M40 156:31
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Green (LOG)
Return to Top, index
Light Green (length 3.8km, climb 30m, 13 controls)
1 Ben Bishop RAFO M20 28:40 2 Josh Bones LOG M14 36:30 3 Robyn Jarvis LEI W16 41:36 4 Georgie Thomas W21 54:19 5 Ashok Kumar BAOC M21 54:20 Light Green (M only) standard- 6 Cathy Goodhead DVO W55 54:52 7 Jo Timpson W55 54:57 8 Ben Lawrance M21 54:58 9 Krysia Smith W40 62:01 Light Green (W only) standard- 10 Steve Emery NOC M55 63:38
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Green (LOG)
Return to Top, index
Short Green (length 3.4km, climb 30m, 13 controls)
1 Jim Carley NOC M45 32:23 2 Kevin Gallagher LEI M70 34:03 3 Hilary Palmer NOC W70 34:47 4 Mark Fowler NOR M50 35:47 5 Jane Booker NOC W65 37:01 6 Margaret Willdig OD W65 37:05 7 John Palmer NOC M75 38:53 8 Dave Skidmore DVO M75 39:16 9 Michael Smith HALO M75 39:38 10 Ian Jarvis LEI M55 39:57 11 David Bray LEI M65 40:09 12 Marian Denham POTOC W75 41:38 13 Ruth Ellis DVO W70 42:43 14 David Cooke NOC M70 43:06 15 David Anderson LEI M80 44:40 16 Peter Leake LEI M80 44:45 17 Rosie Shaw SMOC W70 44:53 18 John Butler HALO M75 45:19 19 Jane Stew OD W60 46:06 20 Maureen Webb LEI W65 47:40 21 Sue Bicknell OD W75 48:01 Short Green (M only) standard- 22 Isoldt Harris HALO W60 48:36 23 Louise Orgill NOC W50 49:15 24 Peter Chick LEI M75 49:27 25 Thelma Spalton OD W70 50:24 26 Derek Turner WRE M80 50:35 27 Viv Macdonald DVO W65 50:57 28 Susan Allard DVO W55 51:33 29 Andrew Breakwell NOC M70 51:39 Short Green (W only) standard- 30 Simon Ford LEI M75 53:11 31 Jen Gale DVO W75 53:15 32 John Pickles NOC M70 53:32 33 Dorothy Smith HALO W70 55:41 34 John Woodall NOC M80 56:23 35 Pak To Chan M14 57:18 36 Ernie Williams LEI M75 61:31 37 Christine Duffy W50 63:39 38 Mary Carrick HALO W70 65:58 39 Hilary May OD W65 66:13 40 Diane Ford LEI W70 67:46 41 Roger Keeling DVO M75 67:56 42 Tricia Neal NOC W75 76:48 mp Christine Middleton DVO W75 53:00 Missing no 2
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Green (LOG)
Return to Top, index
Green (length 4.8km, climb 35m, 17 controls)
1 Paul Morris NOC M60 34:22 2 Ian Hughes WCH M55 35:10 3 Anthony Horn M40 35:35 4 Bruce Bryant OD M60 37:07 5 Roger Edwards LEI M70 39:06 6 Keith Willdig OD M70 40:29 7 Stephen Martin LEI M60 41:14 8 Andrew Middleton DVO M70 41:38 9 Liz Phillips OD W55 43:19 10 Paul Goodhead DVO M60 43:41 11 Judith Hughes WCH W55 43:58 12 Peter Brookes NOC M60 44:17 13 Richard Llewellyn NOC M65 45:01 14= Kim Buxton DVO W60 45:20 14= Malcolm Spencer DVO M65 45:20 16 Christine Elliott NOC W60 45:35 17 Mike Godfree DVO M70 45:36 18 Colin Best SYO M70 45:48 19 Andrew Wallace NOC M60 46:33 20 Derek Gale DVO M75 46:48 21 Stuart Swalwell DVO M70 46:54 22 Rob Last SYO M60 47:08 23 Liz Godfree DVO W70 47:24 24 Helen Chan EBOR W45 48:11 25 Doug Dickinson DVO M75 48:36 26 Mike Hampton OD M75 48:43 27 Andy Portsmouth LEI M65 49:21 28 Carol Stynes-Martin LEI W50 49:24 29 Robert Hatfield NOC M70 49:45 30 Jane Dring-Morris LEI W50 50:41 31 Roseanne Field HALO W55 50:42 32 Nic O'Donnell DVO W50 50:45 33 Iain Phillips LEI M50 51:12 34 Alan West LEI M60 51:18 ---Green (M only) standard---- 35 Chris Kirkham MDOC M70 52:41 36 Chris O'Donnell DVO M50 54:13 37 Chris Bosley LEI M70 54:43 38 Jonathan Lee LEI M60 54:55 39 Alison Yeates WCH W50 55:15 40 Peter Dargue LEI M65 56:35 41 Colin Drury SYO M70 57:54 42 John Cvancara BAOC M60 58:29 43 Anne Kayley-Burgess DVO W55 58:51 44 Edward Nicholson NOC M60 59:06 45 Elaine Smith NOC W65 59:45 ---Green (W only) standard---- 46 Philip May OD M65 66:04 47 Clare Bense IND W60 67:50 48 Paul Watterson HOC M70 73:39 49 Nick Taylor HOC M70 76:10 50 Wendy West LEI W55 88:00 Jane Kayley-Burgess DVO W60 dns Andrew Llewellyn FVO M21 rtd Missing nos 1-10,12-13,15
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Green (LOG)
Return to Top, index
Blue (length 6.2km, climb 50m, 22 controls)
1 Richard Robinson NOC M40 31:07 2 Karl Marshall SYO M50 38:41 3 Martin Smith HALO M40 39:42 4 George Carley NOC M20 39:47 5 Jake O'Donnell DVO M16 41:12 6 Colin Lynch SYO M50 41:46 7 Dean Field HALO M55 42:03 8 Wayne Byrne RAFO M40 44:23 9 Andrew Yeates WCH M60 44:31 10 Michael Napier NOC M65 44:39 11 Tom Hartland DVO M45 44:55 12 Alastair Ferraro NOC M45 44:59 13 Steve Schofield NOC M55 45:33 14 Neil Harvatt HALO M65 47:07 15 James Prince DVO M50 47:25 16 Francesco Lari DVO M55 47:48 17 Murray White DVO M55 48:27 18 Caitlin Pearson W21 48:31 19 Stephen Chafer LEI M50 48:36 20 David Vincent DVO M60 49:04 21 Karl Kingsman HOC M55 49:16 ----Blue (M only) standard---- 22 Ben O'Donnell DVO M18 49:19 23 Simon Brister DVO M70 49:34 24 John Hurley DVO M65 50:22 25 Emma Vincent DVO W21 50:57 26 Peter Harris HALO M60 51:20 27 Mike Capper WAOC M65 51:31 28 David Sissons NOC M45 52:09 29 Robert Parkinson NOC M60 52:33 30 Paul Hudson NOC M55 56:11 31 Mike Gardner DVO M60 57:10 32 Simon West M21 57:11 33 Jason Clarke HALO M35 59:03 34 John Hopper DVO M70 59:20 35 David Turner DVO M50 60:35 36 Russell Buxton DVO M60 62:07 37 Gerry Spalton OD M75 62:15 38 David Cladingboel LEI M55 62:19 39 Ian Wells RAFO M65 66:15 40 Peter Cholerton NOC M65 67:19 41 Emma Mason MDOC W35 67:38 ----Blue (W only) standard---- 42 Richard Parkin DVO M55 82:11 mp Helena Crutchley HALO W55 56:02 Missing no 8 mp Nicola Hart DVO W55 56:30 Missing no 8 Peter Carter AIRE M60 dnf No finish time
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Green (LOG)
Return to Top, index
Brown (length 10.6km, climb 75m, 33 controls)
1 Mark Burley MDOC M21 58:35 2 Charles Nell RAFO M21 59:40 3 Marcus Scotney DVO M45 60:53 4 Marcus Pinker FVO M45 61:38 5 Philip Johnston-Davis LOG M45 67:13 6 David Pettit DVO M35 69:17 7 Tony Burton MV M55 69:33 8 Ian Jones ERYRI M50 70:00 9 Mike Byron HALO M45 72:16 10 Richard Willis NOC M45 77:37 11 Alastair Jenkins RAFO M45 81:14 ---Brown (M only) standard---- 12 Joanna Goodhead W21 95:26 13= Mark Goodhead DVO M21 104:04 13= Justine Anthony W21 104:04 ---Brown (W only) standard---- 15 Lynne Mabbitt W60 162:05 mp Anthony Squire NOC M40 85:15 Missing no 10 David Dunn POTOC M40 rtd Missing nos 26-33
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Green (LOG)
Return to Top, index
Green (LOG) (length 5.0km, climb 35m, 18 controls)
1 Liam Harrington LOG M21 29:17 2 Craig Lucas LOG M21 30:20 3 Toby Williams LOG M18 30:39 4 Paul Murgatroyd LOG M50 31:42 5 Thomas George LOG M21 32:04 6 Marcus Lancastle LOG M55 32:12 7 John Mather LOG M50 33:21 8 Ian Crowe LOG M45 33:41 9 Tanya Taylor LOG W50 35:51 10 Craig Drury LOG M45 36:32 11 Kevin Swinbourne LOG M50 37:02 12 Justin Williams LOG M55 38:16 13 Jonathan May LOG M45 41:11 14 Stephen Bones LOG M40 41:46 15 Hannah Mather LOG W16 42:07 16 Amanda Roberts LOG W55 42:52 ---Green (M only) standard---- 17 Alison Wright LOG W35 44:20 18 Kevin Rice LOG M60 45:03 19 Joanne Nell LOG W55 45:44 20 Andy Barker-Pilsworth RAFO M50 47:05 21 Ian Warton-Woods LOG M40 48:22 22 Ben Mather LOG M18 48:36 23 Jeffrey Baker LOG M70 49:09 24 Clare Hanna LOG W55 50:03 25 Michael Nell LOG M70 51:39 26 Amanda Mylett LOG W65 52:14 27 Sean Harrington LOG M60 53:24 ---Green (W only) standard---- 28 Andy Furnell LOG M55 59:16 29 Nick Lyons LOG M65 66:16 30 Andrew McRae LOG M65 72:17 31 David Mylett LOG M70 72:32 32 Geoff Gibbs LOG M80 104:20 mp Katy Black LOG W35 47:55 Missing no 7 Anne Gibbs LOG W75 rtd Missing nos 8-11 Karen Williams LOG W50 rtd Missing nos 15-18
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown, Green (LOG)
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk