Results for NOC EM League Middle Distance, Bramcote Hills & Hemlockstone, 08/02/2020
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.4km, 12 controls)
1 Oliver Crane DVO M12 15:12 2 George Powell DVO M10 15:24 3 Jarvis Allen WCH M12 15:28 4 Imogen Allen WCH W10 15:44 5 Alice Powell DVO W10 23:17 6 Esmay Hudson + 2 IND W10 40:28 --------White standard--------
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 1.7km, 11 controls)
1 Winston Knight WAOC M12 16:34 2 Isabel May LOG W10 23:49 3 Rianne Gibb F50 26:32 ---Yellow (M only) standard--- 4 Lewis Bones LOG M12 32:31 ---Yellow (W only) standard---
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 1.8km, climb 25m, 12 controls)
1 Sam Jones NOC M14 19:51 2 Michael May LOG M10 27:10 3 Anne Leake LEI W50 27:44 4 Karen Matthias LEI W50 28:08 5 Jonah Hearn WCH M12 29:41 6 Felix Jarvis M10 35:28 7 Josh Bones LOG M14 35:33 8 Oliver Heard M20 35:40 ---Orange (M only) standard--- 9 Max Straube-Roth OD M12 36:45 10 John Cooke DVO M70 37:30 11 Adam Cladingboel LEI M20 38:41 12 Sharon Mather IND W45 39:15 ---Orange (W only) standard--- 13 Craig Thompson HOC M12 46:11 14 Oliver Lydeard NOC M55 55:23 15 Callum Busuttil IND M12 80:36
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 2.1km, climb 50m, 15 controls)
1 James Allen WCH M40 27:04 2 Jo Chalmers NOC W45 35:28 3 David Chalmers V45 37:12 4 Robyn Jarvis LEI W14 42:33 5 Alison Hayes DVO W55 45:47 6 Amy Ransley NOC W35 52:03 Light Green (W only) standard- 7 Dragian Babic M35 61:46 Light Green (M only) standard- 8 Louise Orgill F50 73:30 9 Tricia Neal NOC W70 75:09 10 Sam Clements + 2 F45 76:43
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 2.8km, climb 65m, 20 controls)
1 Matt White LEI M50 23:05 2 Andy Hawkins DVO M70 31:38 3 Barrie Speake EBOR M75 31:44 4 Ranald Macdonald DVO M65 32:43 5 John Palmer NOC M70 34:12 6 Viv Macdonald DVO W65 35:13 7 Ann Armistead DVO W70 37:15 8 Ruth Ellis DVO W65 40:13 9 Christine Middleton DVO W70 41:42 10 david cooke NOC M70 41:47 11 Helen Finlayson DVO W75 43:46 12 Chris Phillips LEI M70 45:18 13 John Mather LOG M50 45:32 Short Green (M only) standard- 14 Pauline Ward DVO W75 45:38 15 John Ward OD M75 46:59 16 Thelma Spalton OD W70 47:18 17 Zara Rogers LEI W21 48:56 18 Elaine Smith NOC W60 49:09 19 John Woodall NOC M80 51:17 Short Green (W only) standard- 20 Peter Leake LEI M80 54:14 21 Rob Gibb M55 56:39 22 John Pickles NOC M70 60:17 23 Hilary May OD W65 60:40 24 Claire Newey DVO W40 62:59 25 Jane Payne EPOC W65 64:42 26 David Anderson LEI M80 67:57 27 Antonia Fan IND W21 85:02 mp Donald Moir LEI M85 52:10 Missing no 9 Sue Bicknell OD W75 rtd Missing no 4; 5 out of order
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 3.3km, climb 65m, 22 controls)
1 Paul Young DVO M40 26:58 2 Amanda Roberts LOG W55 27:43 3 Libby Barber LEI W16 28:14 4 Stephen Bones LOG M40 28:49 5 Hannah Mather LOG W14 29:00 6 Roger Edwards LEI M70 30:18 7 Nick Lyons LOG M65 31:39 8 Mike Hampton OD M70 31:42 9 James Thompson HOC M16 31:55 10 Derek Herd LEI M50 32:22 11 Andrew Middleton DVO M70 32:36 12 Alison Wright LOG W35 32:54 13 Liz Phillips OD W55 34:40 14 Robert Bood LEI M55 34:55 15 Samantha Hardman DVO W35 35:06 16= Jeffrey Baker LOG M65 35:11 16= Colin Drury SYO M70 35:11 18 Stuart Wicks DVO M50 35:37 19 Richard Llewellyn NOC M65 36:05 20 Steve Edgar LEI M50 36:12 21 Jane Kayley-Burgess DVO W60 36:34 22 Pat Squire INT M70 37:24 23 Christine Elliott NOC W60 38:14 24 Ursula Williamson LEI W55 38:43 25 Chris Dwyer OD M65 39:10 26 Rachel Davis DVO W55 39:18 27 Andy Portsmouth LEI M65 39:22 ---Green (M only) standard---- 28 Philip May OD M65 41:14 ---Green (W only) standard---- 29 Chris Herbert DVO M21 43:09 30 Michael Lindsay DVO M70 43:19 31 Melanie Hearn WCH W45 43:26 32 Dave Skidmore DVO M70 43:42 33 Paul Stothard LEI M55 44:26 34 Trudy Crosby LOG W60 45:21 35 Liz Godfree DVO W70 46:26 36 Peter Cholerton NOC M65 46:56 37 Donna Hawkins DVO W55 48:00 38 Jane Stew OD W60 49:39 39 Jonathan LEE LEI M55 53:30 40 Anne Gibbs LOG W75 54:39 41 David Cladingboel LEI M50 55:42 42 Peter Dargue LEI M65 57:20 43 Wendy Foster NOC W55 57:31 44 Maeve Largey IND W35 57:34 45 Anne Kayley-Burgess DVO W50 62:44 46 John Purkis SYO M65 70:43 47 Geoff Gibbs LOG M75 75:07 48 Matthew Hennell M30 104:03 mp Judith Holt DVO W70 29:11 Missing nos 17-19 mp Doug Dickinson DVO M75 32:21 Missing no 13 mp Andrew Wallace NOC M60 42:15 Missing no 13
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 3.9km, climb 120m, 26 controls)
1 Dai Bedwell DVO M50 24:32 2 Andrew Simpson OD M55 28:03 3 Tanya Taylor LOG W50 29:29 4 Francesco Lari DVO M55 29:41 5 Mick Lucking NOC M60 30:43 6 Steve Schofield NOC M55 31:09 7 Paul Morris NOC M60 31:39 8 David Turner DVO M50 31:44 9 Tom Hartland DVO M45 31:55 10 Chris McCartney OD M50 32:09 11 Alastair Ferraro NOC M45 32:29 12 David Vincent DVO M55 34:29 13 Richard Naish DVO M55 34:35 14 Alastair Paterson LEI M50 34:37 15 John Broadhead WRE M65 35:15 16 Mike Godfree DVO M70 35:39 17 John Hurley DVO M65 36:06 18 Gary Peet NOC M50 36:35 ----Blue (M only) standard---- 19 Caroline Howells DVO W40 38:25 20 Sal Chaffey DVO W55 38:49 21 Andrew Ridgway NOC M55 39:24 22 John Hopper DVO M65 39:50 23 Peter Brookes NOC M60 40:00 24 Simon Brister DVO M70 40:39 25 Rex Bleakman DVO M75 40:43 26 Kate Lowndes DVO W21 43:47 ----Blue (W only) standard---- 27 Karen Thompson HOC W50 44:40 28 Tracey Brookes LEI W55 45:37 29 John Marriott LEI M70 45:46 30 Philip Caswell LEI M55 47:45 31 Peter Hayes MDOC M60 49:26 32 Nicola Hart DVO W55 51:48 33 Trish Lydon LEI W50 53:20 34 Gerry Spalton OD M70 54:53 35 Ian Wells RAFO M65 60:54 mp Bruce Bryant OD M60 33:11 1 out of order mp Paul Armstrong DVO M65 38:37 Missing no 13 mp Chris Bosley LEI M70 40:05 Missing nos 17-19 mp Seward Beck F16 81:08 Missing no 10
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 4.6km, climb 120m, 29 controls)
1 Joe Woodley AIRE M21 23:26 2 Alistair Thornton LUOC M21 23:40 3 James Rogers LEI M21 25:15 4 Mark Burley MDOC M21 28:17 5 Nerijus Rozkovas DVO M21 28:48 6 Scott Collier KERNO M21 28:49 7 Andrew Powell DVO M35 30:18 8 Rowan Lee CUOC M21 30:52 9= Anne Edwards TVOC W21 31:40 9= Kin Wai Lee OD M21 31:40 11 Leah Williams LUOC W21 31:56 12 Benjamin Squire NOC M16 32:06 13 Craig Lucas LOG M21 32:18 14 Jacob Fleming M20 32:29 15 Philip Johnston-Davis RAFO M45 33:30 16 Simon Thompson HOC M55 33:46 17 Thomas Bartram NOR M20 36:01 18 Colin Lynch SYO M50 37:58 19 Steve Corrigan EBOR M60 37:59 20 Anne Straube OD W45 38:50 21 David Jolly RAFO M45 39:10 ---Brown (M only) standard---- 22 Mike Snell OD M60 39:38 23 Megan Harrison EPOC W21 41:11 24 Andy Sykes DVO M55 42:38 25 Richard Payne EPOC M70 43:14 26 Rupert Hornby MOR M55 43:55 27 Ka Man Leung OD W21 44:09 28 Harrington Leake LEI M16 44:19 29 Mick Smith HH M70 44:24 30 Steve Chafer LEI M50 44:43 31 Jim Prowting TVOC M70 47:28 ---Brown (W only) standard---- 32 John Blatherwick AIRE M21 48:14 33 David Sissons NOC M45 50:21 34 Richard Leake LEI M50 50:52 35 Nigel Lydon LEI M50 55:31 36 Adam Kent SYO M50 56:24 37 Andy Barker-Pilsworth RAFO M50 65:16 38 Iain Phillips LEI M50 68:36 39 Pete Seward M45 77:45 mp Ben Crane DVO M45 37:12 Missing no 29 mp Ross McNaught LUOC M20 47:34 Missing no 8
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk