Results for NOC Christmas Event, Sherwood Pines, 22/12/2019
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Green LOG, Blue, BrownWhite (length 1.9km, climb 30m, 13 controls)
1 Sutton Harriers IND 22:43 2 Evan Llewellyn NOC M6 26:42 3 Grace Robinson NOC W6 36:46 4 Finley Baker CLOK M4 38:12 5 Edward Stephenson DVO M10 46:34 ---------White standard---------
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Green LOG, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 2.5km, climb 40m, 11 controls)
1 Sue Hallett OD W70 42:54 2 Darwin & Clifford Buxton IND M5 48:49 -----Yellow (M/W) standard------ Tracy Edgar LEI W50 rtd Missing nos 5,7,9-10
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Green LOG, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 3.0km, climb 45m, 10 controls)
1 Charlotte Squire NOC W14 38:08 2 Jo Chalmers IND W45 39:54 3 Lisa Chan IND W45 39:55 4 Scarlett & Poppy Hollaway W10&12 40:13 5 Penny Northall IND W65 45:22 6 Sam Jones NOC M14 46:56 7 Greta Greenall W70 51:43 8 Dexter Hibbard +2 NOC M10 54:08 9 John Cooke DVO M70 54:49 10 Fern Brownbill NOC W14 54:52 11= Helen Clark IND W40 55:28 11= Nick Pryke IND M50 55:28 ----Orange (W only) standard---- 13 Noreen Turner WRE W75 58:51 14 Laurie Fluck LEI M70 59:40 15 Diana Hailey OD W75 63:14 16 Kit Smith IND M5 65:08 ----Orange (M only) standard---- 17 Tricia Neal NOC W70 73:37 18 Leila Romilly + 1 W12 80:23 19 Adam Cladingboel LEI M18 107:34 mp Seth Smith IND M7 64:00 Missing no 6
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Green LOG, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 3.5km, climb 45m, 11 controls)
1 Lloyd Stas M21 37:13 2 Tom Staszkiewicz M35 37:20 3 Dave Skidmore DVO M70 47:49 4 Sarah Dixon HH W45 61:16 5 Charlie Dixon HH M14 68:29 6 Alan Robinson HALO M70 69:33 -Light Green (M only) standard-- 7 Philip Gadd+2 IND M21 73:56 8 Phillip Broadhead WRE M90 82:38 -Light Green (W only) standard-- 9 Luke Silver IND M21 103:34 mp Andrew Breakwell NOC M70 104:18 Missing nos 9-10
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Green LOG, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 3.9km, climb 60m, 11 controls)
1 Martin Smith HALO M40 29:33 2 Adam Bradbury HH M21 30:48 3 Kevin Gallagher LEI M70 41:58 4 Hilary Palmer NOC W70 43:19 5 Sophie Vincent DVO W18 43:22 6 Judith Holt DVO W65 44:24 7 John Palmer NOC M70 44:37 8 Judy Johnson BL W65 44:51 9 Gerry Symes AIRE M70 45:38 10 Maggie Soulsby HH W14 46:00 11 Alice Soulsby HH W12 46:52 12 Kim Buxton DVO W55 48:33 13 Trevor Simpson OD M80 48:58 14 Ursula Williamson LEI W55 49:21 15 Liz Davies AIRE W65 50:20 16 david cooke NOC M70 51:33 17 Roger Hailey OD M80 53:06 18 Janet Richardson OD W70 54:18 19 David Cladingboel LEI M50 54:35 20 Ann Armistead DVO W70 55:03 21 John Butler HALO M75 57:17 -Short Green (M only) standard-- 22 Helen Finlayson DVO W70 58:23 23 Donald Moir LEI M85 60:40 24 Ruth Ellis DVO W65 61:01 25 John Pickles NOC M65 61:22 26 Rachel Alexander OD W60 61:45 27 Sue Bicknell OD W75 62:06 28 Derek Turner WRE M80 62:56 29 Lynden Hartmann SYO W60 63:55 30 Carolyn Marr OD W70 64:47 -Short Green (W only) standard-- 31 Robert Vickers HOC M75 65:13 32 Rosie Shaw SMOC W65 67:10 33 Karen Bedwell DVO W50 67:17 34 Margaret Keeling DVO W70 68:11 35 Christine Middleton DVO W70 69:51 36 Pauline Ward DVO W75 70:17 37 Pam Brown EBOR W60 71:27 38 Jen Gale DVO W70 73:28 39 John Woodall NOC M80 73:37 40 Isoldt Harris HALO W60 75:06 41 Karen Cook HALO W50 75:09 42 Thelma Spalton OD W70 75:52 43 Roger Keeling DVO M75 83:39 44 Diane Ford LEI W70 84:33 45 Janet Todd EBOR W65 85:34 46 Peter Chick LEI M75 86:45 47 Dorothy Smith HALO W70 88:36 48 Josh Chick IND M16 89:53 mp Michael Smith HALO M75 57:46 Missing nos 9-10 Ros James SMOC W55 rtd Missing nos 3-10
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Green LOG, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 4.6km, climb 55m, 12 controls)
1 Clare Baker CLOK W35 38:01 2 Andis Ozols DVO M35 38:05 3 Paul Johnson SYO M65 38:33 4 Bruce Bryant OD M60 39:35 5 Karl Kingsman HOC M55 40:06 6 David Vincent DVO M55 41:30 7 Dave Brown EBOR M60 42:47 8 George Carley NOC M18 42:50 9 Richard Freeman HH M55 43:06 10 John Broadhead WRE M60 44:13 11 Martin Cook SMOC M60 44:19 12 Freya Tryner SYO W12 44:22 13 Doug Dickinson DVO M70 44:57 14 Ruth Pettit W21 44:58 15 Paul Norman SYO M55 45:04 16 Roger Edwards LEI M65 46:44 17 Elspeth Jolly HALO W14 47:09 18 Dave Smith WCH M65 47:22 19 Peter Brookes NOC M55 47:43 20 Joanne Nell RAFO W55 47:52 21= Malcolm Spencer DVO M60 48:55 21= Liz Phillips OD W55 48:55 23 Joseph Turner DVO M16 49:46 24 Michael Nell RAFO M65 49:58 25 Chris Bosley LEI M70 50:24 26= Graham Todd EBOR M65 50:48 26= Peter Carey OD M75 50:48 28 Richard Llewellyn NOC M65 50:49 29 John Marriott LEI M70 51:26 30 Sheila Carey OD W70 51:36 31 Rex Bleakman DVO M75 52:11 32 David Booker NOC M65 52:43 33 Andrew Wallace NOC M60 52:45 34 Jane Kayley-Burgess DVO W60 53:26 35 Derek Gale DVO M75 53:53 36 Chris O'Donnell DVO M50 54:16 37 Mike Hampton OD M70 54:55 38 Barry McGowan HOC M70 55:33 39 Jennamari Terava DVO W21 55:36 40 Marian Denham POTOC W70 55:43 41 Stuart Swalwell DVO M65 55:51 42 Jane Campbell DEE W60 56:39 43 Andrew Middleton DVO M70 56:51 ----Green (M only) standard----- 44 Jane Dring-Morris LEI W50 57:25 45 Jane Booker NOC W65 57:28 ----Green (W only) standard----- 46 Sandra Mather SMOC W50 57:39 47 Claudia Smith NOC W21 58:05 48 Robert Haskins LEI M65 58:38 49 Amy Terava DVO W21 59:16 50 Anne Kayley-Burgess DVO W50 59:52 51 Cathryn Goodhead DVO W55 60:19 52 Victoria Todd EBOR W35 60:51 53 Iain Phillips LEI M50 62:20 54 Peter Hayes MDOC M60 62:25 55 Andrew Payne DEE M65 62:35 56 Jim Carley NOC M45 63:25 57 Steve Edgar LEI M50 64:09 58 steve hand DVO M55 64:55 59 Andy Portsmouth LEI M60 65:08 60 Simon Ford LEI M75 65:15 61 Fiona Clough BKO W55 66:51 62 Ann Harris SMOC W65 68:40 63 Elaine Smith NOC W60 71:46 64 Matt Hennell IND M21 73:04 65 Susan Allard DVO W55 77:41 66 John Ward OD M70 77:53 67 Jean Payne DEE W65 87:51 68 Wendy Foster NOC W55 89:28 Lesley Ward SYO W50 rtd Missing nos 8-11
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Green LOG, Blue, Brown
Return to Top, index
Green LOG (length 4.6km, climb 55m, 12 controls)
1 Craig Lucas LOG M21 28:21 2 Paul Murgatroyd LOG M50 29:27 3 Liam Harrington LOG M21 29:54 4 Justin Williams LOG M50 30:20 5 Kevin Swinbourne LOG M45 32:21 6 Ben Mather LOG M16 32:38 7 John Mather LOG M45 33:30 8 Tanya Taylor LOG W45 35:04 9 Ian Crowe LOG M40 35:17 10 Marcus Lancastle LOG M50 36:52 ----Green (M only) standard----- 11 Nick Lyons LOG M65 44:34 12 Kevin Rice LOG M60 46:37 13 Alison Wright LOG W35 46:48 14 Hannah Mather LOG W14 48:18 15 Martin Wheeler LOG M65 49:26 16 Amanda Roberts LOG W55 49:32 17 Andrew Garbutt LOG M50 52:05 ----Green (W only) standard----- 18 Anna-Kaisa Koskela-Brook LOG W35 57:49 19 Andy Furnell LOG M55 57:59 20 Sean Harrington LOG M60 58:26 21 Karen Williams LOG W50 59:47 22 Julie Mendes LOG W45 59:59 23 Anne Gibbs LOG W75 71:20 24 Andrew McRae LOG M65 88:39 25 Geoff Gibbs LOG M75 91:22
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Green LOG, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 6.7km, climb 100m, 15 controls)
1 Graham Pigott POTOC M35 48:12 2 Martin Ward SYO M50 48:46 3 Mick Lucking NOC M60 54:09 4 Ian Hughes WCH M55 54:52 5 Michael Napier NOC M65 57:58 6 Caroline Craig NGOC W35 58:22 7 Karl Marshall SYO M50 59:47 8 Andrew Ridgway NOC M55 60:07 9 Dai Bedwell DVO M50 61:32 10 Clive Richardson WRE M50 62:17 11 Matthew Dixon HH M18 62:56 12 Paul Morris NOC M60 63:13 13 Brian Hughes HOC M70 63:47 14 Alastair Ferraro NOC M45 64:11 15 Paul Bradbury SYO M60 64:18 16 David Turner DVO M45 64:23 17 Nadine Wright OD W21 64:52 18 John Hurley DVO M60 66:03 19 Derick Mercer BKO M55 66:37 20 Ben O'Donnell DVO M16 67:19 21 Richard Naish DVO M50 67:36 22 Henry Morgan POTOC M65 68:10 23 Mike Capper WAOC M60 68:33 24 Paul Goodhead DVO M55 68:56 25 Gary Peet NOC M45 69:15 26 Stan Alexander OD M65 71:25 -----Blue (M only) standard----- 27= Judith Hughes WCH W50 72:43 27= Jim Prowting TVOC M70 72:43 29 Gary Kelsall DVO M45 72:57 30 Alastair Paterson LEI M50 72:59 31 Robert Brandon OD M70 73:22 32 Pauline Tryner SYO W45 73:29 33 John Blatherwick AIRE M21 75:16 34 David Sissons NOC M45 75:33 35 Russell Buxton DVO M60 75:43 36 Mick Smith HH M70 75:57 37 Dorien James SMOC M55 77:10 38 John Hopper DVO M65 77:43 39 Helena Crutchley HALO W55 78:41 40 Peter Harris HALO M60 78:42 41 Nick Campbell DEE M60 78:45 42 John Smith OD M55 78:49 43 Dave Marr OD M65 79:15 44 Mike Gardner DVO M60 79:39 45 John Franklin SYO M65 81:26 46 Andy Parry DVO M40 81:32 47 Peter Carter AIRE M60 85:38 -----Blue (W only) standard----- 48 Peter Cholerton NOC M60 90:56 49 Helen Nisbet SMOC W55 96:11 50 Gerry Spalton OD M70 96:38 51 Paul Hudson NOC M55 97:44 52 Richard Burnett COBOC M60 115:57 53 Paul Watterson HOC M65 134:01
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Green LOG, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 9.8km, climb 145m, 22 controls)
1 Richard Robinson NOC M35 56:59 2 Matthew Elkington OD M21 57:44 3 Andrew Llewellyn FVO M21 65:12 4 Alistair Thornton LUOC M21 65:55 5 Jake O'Donnell DVO M14 66:38 6 Euan Tryner SYO M16 67:20 7 Nerijus Rozkovas DVO M21 73:33 8 Rob Baker CLOK M40 74:40 9 David Dixon HH M45 77:02 10 Alastair Flynn NOC M20 77:17 11 Joe Uprichard DVO M20 80:48 ----Brown (M only) standard----- 12 David Pettit DVO M35 86:16 13 Mark Goodhead M21 90:54 14 Matthew Green NOC M21 93:22 15 Barry Elkington OD M60 93:36 16 Lucy Needham AIRE W21 120:36 17 Jessica Dring-Morris LEI W20 124:19 18 Joanna Goodhead DVO W21 157:19 ----Brown (W only) standard----- dsq Mike Bennett HH M65 117:51 Self declared OOB
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Green LOG, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk