Results for NOC EM League, Silverhill Wood, 04/11/2018
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.5km, climb 30m, 11 controls)
1 Rory Squire NOC M10 13:47 2 Lewis Bones LOG M10 16:07 3 Lewis Robinson M6 27:48 4 Grace & Lily Robonson NOC W5 38:48 --------White standard--------
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 1.9km, climb 40m, 9 controls)
1 Daniel Pigott POTOC M10 18:42 2 Dylan Lewis IND M12 21:42 3 Josh Bones LOG M12 25:42 ---Yellow (M only) standard--- 4 Lewis Harrison Guest IND M12 30:26 5 Felix Jarvis LEI M10 35:39
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 2.8km, climb 80m, 10 controls)
1 Lewis Billington IND M12 30:59 2 Anna Todd SYO W10 33:19 ---Orange (M only) standard--- 3 Robyn Jarvis LEI W12 66:10 ---Orange (W only) standard--- 4 Diane Findlay-Robinson WCH W21 84:52
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 3.3km, climb 80m, 10 controls)
1 Declan McAlister M21 50:39 Light Green (M only) standard- mp Jo Shambrook IND W21 103:00 Missing no 5
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 2.9km, climb 80m, 9 controls)
1 Amy Terava DVO W21 43:32 2 Robyn Stanyon SYO W50 45:12 3 Bob Alderson NOC M75 47:07 4 David Anderson LEI M75 48:35 5 Ursula Williamson LEI W55 48:36 6 Karen Williams LOG W45 49:29 7 Clare Taunton NOC W35 49:37 8 Roger Hailey OD M80 51:33 9 Jim Mitchell PFO M75 53:03 10 Janet Richardson OD W65 53:06 11 Thelma Spalton OD W70 54:01 12 Helen Finlayson DVO W70 55:05 13 Karen Bedwell DVO W45 55:23 14 Peter Chick LEI M70 56:14 15 Neil Forrest DVO M75 57:48 16 Derek Turner WRE M75 58:48 17 John Woodall NOC M80 59:59 18 Ernie Williams LEI M75 61:42 19 David Winser NOC M65 64:11 --Short Green (M/W) standard-- 20 Philip Thompson EPOC M80 75:11 21 Margaret Shaw EPOC W65 77:05 22 Noreen Turner WRE W75 95:27
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 3.9km, climb 125m, 13 controls)
1 Paul Morris NOC M60 36:02 2 Andis Ozols DVO M35 42:54 3 Murray White DVO M50 45:06 4 Martin Wheeler LOG M60 47:29 5 Chris O'Donnell DVO M50 48:31 6 Peter Carey OD M70 48:37 7 Rosemary Hartmann SYO W21 51:22 8 Simon Brister DVO M65 51:38 9= Ian Smith WAOC M60 52:17 9= Ian Couch EPOC M70 52:17 11 Roger Edwards LEI M65 52:31 12 Simon Ford LEI M75 52:41 13 Richard Llewellyn NOC M60 52:59 14 Andy Hawkins DVO M70 53:43 15 Stuart Wicks DVO M50 54:15 16 Nigel Peters DEE M55 54:50 17 Adrian Bailey HOC M50 55:01 18 Rob Last SYO M55 56:26 ---Green (M only) standard---- 19 Sheila Carey OD W70 57:26 20 Barry McGowan HOC M70 58:03 21 Winona Shaw SHUOC W21 58:14 22 Jane Dring-Morris LEI W50 58:44 23 James Bedwell DVO M16 58:51 24 Malcolm Spencer DVO M60 59:57 25 Peter Brookes NOC M55 61:51 26 Peter Hornsby LEI M65 61:54 27 Chris Bosley LEI M70 63:21 28 Roseanne Field HALO W50 64:23 29 Ben O'Donnell DVO M14 65:13 30 Lynden Hartmann SYO W60 65:42 31 Nicola O'Donnell DVO W45 67:04 32 Clare Hanna LOG W50 67:14 33 Caroline Brammer DEE W50 67:15 34 Elaine Smith NOC W60 67:23 35 Kim Buxton DVO W55 67:42 36 Chris Dwyer OD M65 71:10 37 Julie Webster NOC W50 72:09 38 Donna Hawkins DVO W55 75:05 39 Peta Jarvis LEI W18 77:01 ---Green (W only) standard---- 40 John Harris WAOC M70 78:00 41 Dave Radmore NOC M60 79:10 42 Anne Gibbs LOG W70 81:02 43 Rod Shaw EPOC M80 84:16 44 Jackie Barnes CLARO W70 86:08 45 Michael Wood EPOC M75 90:59 46 John Ward OD M70 93:53 47 Geoff Gibbs LOG M75 107:01 48 John Purkis SYO M60 114:24 mp Marcia Bradbury SYO W60 68:32 Missing no 5 Mark Dalgarno DVO M50 rtd Missing nos 5-13 Jill Gorvett SYO W70 rtd Missing nos 6-13 Paul Jackson EPOC M70 rtd Missing nos 3-13
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 5.8km, climb 165m, 16 controls)
1 Dan Findlay-Robinson WCH M35 52:28 2 Chris Lambert SYO M21 55:09 3 Dai Bedwell DVO M50 55:10 4 Justin Williams LOG M50 55:21 5 Andy Sykes DVO M50 58:00 6 Graham Pigott POTOC M35 58:30 7 Steve Corrigan EBOR M60 59:26 8 Benjamin Squire NOC M14 61:56 9= Paul Bradbury SYO M60 63:39 9= Richard Naish DVO M50 63:39 11 Andrew Ridgway NOC M55 63:43 12 Jake O'Donnell DVO M12 64:38 13 Ed Chester LEI M40 65:59 14 John Hurley DVO M60 67:42 15 Mark Webster NOC M50 68:32 16 Alan Billington IND M45 69:00 17 Andrew Stuart DVO M35 69:22 18 John Marriott LEI M70 72:17 19 Dean Field HALO M55 72:39 20 Judith Hughes WCH W50 75:00 21 Isabelle Hodgson SYO W16 75:15 22 John Franklin SYO M65 77:32 23 Philip Hadland WCH M55 78:23 24 Steve Green NOC M60 78:32 ----Blue (M only) standard---- 25 James de Salis Young LEI M18 79:32 26 John Hopper DVO M65 80:43 27 Mark Spendlove DVO M45 81:06 28 Russell Buxton DVO M60 82:49 29 John Brammer DEE M55 83:53 30 Allen Barnes CLARO M75 86:59 31 Keith Downing SMOC M65 88:47 32 Nicola Hart DVO W55 89:36 33 Peter Cholerton NOC M60 89:45 34 Roman Kotecky OD M65 102:22 ----Blue (W only) standard---- mp Alex Forrest SYO M50 93:48 1 out of order mp Robert Hatfield NOC M70 105:49 Missing no 6 Stephen Chafer LEI M50 dnf No finish time
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 8.7km, climb 305m, 20 controls)
1 Anthony Squire NOC M40 65:46 2 Joe Taunton NOC M21 70:46 3 Andrew Powell DVO M35 72:42 4 Sam Leadley OD M18 74:56 5 Edward de Salis Young LEI M45 77:01 6 David Leadley OD M50 78:57 7 Francesco Lari DVO M50 80:27 8 David Pettit DVO M21 80:31 9 Zachary Field SHUOC M21 80:39 10 Simon Hodgson SYO M40 85:58 11 Ian Hughes WCH M55 90:32 12 Adrian Moseley RAFO M45 92:42 13 Ian Bond RAFO M35 93:11 14 Roger Lewis SYO M45 97:02 ---Brown (M only) standard---- 15 Matthew Green NOC M21 107:56
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk